نمایندگی متلر

تجهیزات پرکاربرد آزمایشگاه شیمی

تمام آزمایشگاه ها که در صنابع مختلف فعالیت دارند از تجهیزات آزمایشگاهی پرکاربردی برخوردار می باشند که از آن تجهیزات به نوعی بیشتر از سایر تجهیزاتی که در اختیار دارند استفاده می کنند.

ما می خواهیم در این مقاله شما را با تجهیزاتی که در آزمایشگاه های شیمی بیشترین کاربرد را دارند صحبت کنیم و شما را با این تجهیزات آشنا کنیم.

تجهیزات آزمایشگاه شیمی

به وسایلی که در آزمایشگاه ها برای بررسی و میزان اندازه گیری مواد اولیه و نمونه های آزمایشگاهی از آن ها استفاده می شود را تجهیزات آزامایشگاهی گویند که انواع مختلف بسیاری داشته و هر یک دارای کاربردهای مختلفی نیز می باشند.

از میان تمام تجهیزات آزمایشگاهی برخی از آن ها هستند که بیشترین کاربرد را دارند که در اکثر آزمایشگاه ها یافت می شوند. در ادامه می خواهیم لیستی از تجهیزات پرکاربرد آزمایشگاه شیمی را به شما معرفی کنیم

تجهیزات پرکاربرد آزمایشگاه شیمی

از پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی که در صنعت شیمی از آن ها استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • کوره الکتریکی
  • همزن مغناطیسی
  • عینک آزمایشگاهی
  • روپوش آزمایشگاهی
  • کاغذ PH
  • چراغ الکلی
  • مثلت نسوز
  • توری نسوز

کوره الکتریکی

اولین وسیله از سری تجهیزات پرکاربرد در آزمایشگاه شیمی کوره های الکتریکی هستند که از آن ها برای حرارت دادن مواد از دمای 400 درجه سانتیگراد به بالا استفاده می شود.

در واقع این وسیله مانند صندوق های فلزی شکل می باشند که برای عایق بندی آن ها از آجرهای نسوز، سیمان نسوز و پنبه نسوز استفاده شده است. محفظه ای که برای این دستگاه تعبیه شده است توسط المنت های بسیار قوی می باشد و دمای آن به گونه ای است که برای ذوب برخی مواد کاربرد دارد

همزن مغناطیسی

وسیله بعدی همزن مغناطیسی یا همان هات پلیت می باشد که برای مخلوط کردن و حرارت دادن به مایعات و محلول ها از آن استفاده می شود.

کار این دستگاه به این شکل است که شما محلول مورد نظر خود را روی صفحه دستگاه قرار داده و محلول توسط صفحه فلزی که دارای آهنربای چرخشی می باشد محلول را برای شما هم زده و مخلوط می کند.

عینک آزمایشگاهی

از لوازم ایمنی آزمایشگاه به شمار می آید که برای حفاظت از چشم می باشد. این وسیله پرکاربرد آزمایشگاهی انواع مختلفی دارد که بسته به نوع فعالیتی که شما انجام می دهید فرق دارند.

عینک های آزمایشگاهی شامل: ساده، دودی، محافظ UV و … می باشند. عینک های آزمایشگاهی در برابر حرارت و اسید و باز مقاومت می کنند.

روپوش آزمایشگاهی

شاید بتوان اینگونه عنوان کرد که در تمام آزمایشگاه ها استفاده از روپوش آزمایشگاهی بسیار ضروری می باشد. روپوش های آزمایشگاهی با سایر روپوش هایی که مشاغل مختلف از آن ها استفاده می کنند تقاوت بسیاری دارد.

جنس این روپوش ها باید از پارچه هایی باشد که صد درصد نخ و پلی استر می باشند چرا که نقش آن ها محافظت از بدن و لباس شما می باشد در ضمن کاربرد دیگر روپوش آزمایشگاهی رعایت بهداشت و نظافت فردی می باشد

کاغذ PH

از این نوع کاغذ آزمایشگاهی برای اندازه گیری محلول و میزان اسیدی بودن محلول استفاده می شود. این کاغذ روی بدنه خود رنگ هایی دارد که هر رنگ معرف یک pH می باشد. راهنمای تعیین pH با استفاده از رنگ در پشت بسته کاغذ pH درج شده است.

چراغ الکلی

شاید از میان تمام تجهیزات پرکاربرد آزمایشگاه شیمی که در مطالب بالا برایتان عنوان کرده ایم نام همه آن ها به گوشتان نخورده باشد اما بدون شک با چراغ الکلی آشنایی بیشتری دارید.

چراغ الکلی مخصوص آزمایشگاه دارای مخزنی است که در داخل آن الکل ریخته می شود و با کمک فتیلیه روشن می شود. از این وسیله برای گرم کردن، حرارت دادن و ضد عفونی کردن استفاده می شود.

مثلث نسوز

تکیه گاهی مناسب برای بالن، بشر و سایر وسایل و تجهیزاتی است که در آزمایشگاه ها از آن ها استفاده می شود. از آنجایی که وسایل آزمایشگاهی از قبیل بشر، ارلن و بالن برای اینکه روی شعله قرار بگیرند نیاز به یک تکیه گاه دارند که بتواند آن ها را نگهداری کند و قابلیت مقاومت در برابر حرارت و گرما را نیز دارا باشد که مثلث نسوز تمام این ویژگی ها را دارد.

توری نسوز

وسیله ای برای نگهداری برخی شیشه آلات و ظروف آزمایشگاهی. که از آن برای نگه داشتن ظروف آزمایشگاهی که کفه های تختی دارند استفاده می شود توری نسوز ورقه ی مشبک فلزی است و از یک ماده ای که معروف به سیم نیکروم است ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *