نمایندگی متلر

دستگاه تعیین نقطه اشتعال به روش بسته

نقطعه اشتعال چیست؟

در مقاله های قبلی که در سایت آرتین آزما مهر برایتان منتشر کرده ایم به این موضوع اشاره کرده ایم از مهم ترین مواردی که در آزمایشگاه های صنعتی و شیمیایی باید به آن توجه بسیار زیادی شود جابه جایی های موادهای شیمیایی است که در این آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند و بسیار هم خطرناک می باشند.

جابه جایی این مواد بسیار مهم است و نیاز به دقت بسیار بالایی دارد زیرا که مواد شیمیایی از جمله موادهای خطرناک و اشتعال زا می باشند. به همین خاطر حمل و نقل و نگهداری آن ها نیاز به ایمنی بالایی دارد.

همچنین در مقاله های قبلی عنوان کرده ایم که برای نگهداری کردن از نمونه های ناخالص همچون برش های نفتی نیاز است که آژمایش هایی به صورت مستقیم بر روی آن ها انجام شود تا میزان آتش گیر بودن آن ها مشخص شود که این آزمایش در آزمایشگاه های شیمیایی توسط دستگاه هایی تعیین نقطه اشتعال به روش رو باز انجام می شود. در این مقاله می خواهیم شما را با نوع دیگری از این دستگاه ها تحت عنوان دستگاه تعیین نقطه اشتعال به روش بسته آشنا کنیم.

اندازه گیری نقطه اشتعال
دستگاه تعیین نقطه اشتعال به روش بسته

گفتیم که مهم ترین خطرات در آزمایشگاه ها دست زدن و نگهداری از مواد شیمیایی می باشد که باید در حمل و نقل و امنیت آن ها توجه بسیاری صورت گیرد. مواد شیمیایی که از آزمایشگاه ها خارج می شوند ممکن است دارای نمونه های ناخالصی باشند که در این صورت باید اجزای نامشخص موجود در آن ها مورد ارزیابی قرار گیرند و آزمایش هایی بر روی آن ها صورت گرفته تا میزان آتش سوزی آن مواد مشخص شود.

اندازه گیری نقطه فلش یکی از آن تست هایی است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد. میزان دمای احتراق یا تشکیل مخلوط بخار قابل اشتعال یکی دیگر از کارهایی است که باید روی نمونه انجام شود. دمای احتراق نمونه ای از دما است که از مخلوط بخار قابل اشتعال در هوا در سطح نمونه تشکیل شده است.

مواردی که در متن بالا به آن ها اشاره کردیم همگی توسط دستگاه تعیین نقطه اشتعال به روش بسته انجام می گیرد تا دقیق تر مواد شیمیایی اندازه گیری شده و خطر اشتعالی در آن ها وجود نداشته باشد.

ویژگی های دستگاه تعیین نقطه اشتعال به روش بسته

دستگاه اندازه گیری نقطه اشتعال به روش بسته مجهز به دماسنج های مخصوص می باشند که دمای آن ها 135 درجه سانتیگراد می باشد. حساسیت این دستگاه ها 1 درجه سانتی گراد است و مجهز به هیتر برقی هستند. توان هیترروش تست این دستگاه با استانداردهای بین المللی که شامل موارد زیر می باشند مطابقت دارد.

  • استاندارد ملی ایران شماره 19695
  • استاندارد ملی ایران شماره 12691
  • فرآورده های نفتی
  • اندازه گیری نقطه اشتعال با دستگاه سربسته

استاندارد ملی ایران شماره 19695

همانطور که گفتیم این استاندارد توسط دستگاه های سر بسته برای اندازه گیری مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد . در روش استاندارد ملی ایران به شماره 19695 میزان دمای مورد نیاز باید حداق 40 و حداکثر 370 درجه سانتیگراد باشه تا میزان اندازه گیری به درستی صورت گیرد.  در روش استاندارد ملی ایران به شماره 19695 درمحدوده دمایی 60 تا 190 درجه سانتیگراد از دستگاه های اتوماتیک پنسکی- مارتنز استفاده می شود که به نوعی بیشترین کاربرد را دارند. از این روش برای مشخص کردن و تعیین مواد غیر قابل اشتعال استفاده می شود.

استاندارد ملی ایران شماره 12691

یکی دیگر از استانداردهایی که دستگاه تعیین نقطه اشتعال به روش بسته توسط آن انجام می شود همین استاندار ملی ایران شماره 12691 می باشد که با توجه به مایعات اشتعال پذیر با نقطه اشتعال بسته درد مای حداقل 30 و حداکثر 75 درجه سانتیگراد انجام می شود. در این روش استاندارد از دماسنج هایی که دارای سنجش دمای یکسان می باشند همچون دماسنج های IP75C و IP74C  و دماسنج های جیوه ای استفاده می شود.

حرف آخر

شما می توانید برای تهیه دستگاه تعیین نقطه اشتعال به روش بسته با شرکت آرتین آزما مهر که نمایندگی متلر در ایران را برعهده دارد ارتباط بگیرید. شرکت آرتین آزما مهر تمام تلاش خود ار کرده است بهترین دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی را در ایران فراهم آورد و هدف این مجموعه رضایت مشتریان می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *