نمایندگی lumex

سانتریفیوژ

در طول سال های گذشته و با پیشرفت هایی که در هر صنعتی به وجود آمده است استفاده از انرژی هسته ای نیز به شکل فوق العاده ای گسترش پیدا کرده است و این روزها برای انجام تحقیقات مختلف از جمله تحقیقات آزمایشگاهی از یک سری تجهیزات مشخص و کاربردی استفاده می شود تا نتیجه نهایی بدون هیچگونه کم و کاستی به بازار ارائه داده شود.

برای انجام آزمایش های مختلف همچون آزمایش های شیمی نیاز به دستگاه ها و تجهیزات متنوع بسیار می باشد که هر یک از آن ها در جایگاه خود کاربردها و ویژگی های منحصر به فردی را از خود نشان می دهند.

یکی از تجهیزات آزمایشگاهی که در آزمایشگاه های مختلف مخصوصا آزمایشگاه های شیمی از آن استفاده بسیار زیادی می شود دستگاه سانترفیوژ می باشد که در ادامه بیشتر درباره این دستگاه صحبت خواهیم کرد.

سانتریفیوژ چیست؟

در یک تعریف کلی می توان گفت که سانترافیوژ دستگاهی است که از آن برای چرخاندن مواد آزمایشگاهی با سرعت بسیار بالا استفاده می شود.

اغلب مواقع از دستگاه سانترافیوژ برای جدا کردن ذرات جامد از مایع استفاده می شود به این طریق که مخلوط مورد نظر را درون لوله ای قرار داده که با چرخش دستگاه به سمت خارج حرکت کرده و به حالت افقی قرار خواهد گرفت. در این حرکت نیروی گریز از مرکز که قصد دارد مخلوط شما را برخلاف دستگاه سانترافیوژ حرکت دهد از نقطه کورکند و ذرات یا مایع سنگین‌تر بیش‌تر به سمت بیرون رانده می‌شوند.

زماینکه دستگاه سانتریفیوژ از حرکت بایستد مواد به همان شکل غیر مخلوط مانده و سایر نمونه های بیولوژیکی از آن ها توسط سانتریفیوژ جدا می شوند.

عملکرد سانتریفیوژ

بارها یه ابن موضوع اشاره کرده ایم که تمام دستگاه ها و تجهیزاتی که در آزمایشگاه های مختلف از آن ها استفاده می شود عملکرد متفات و منحصر به فردی دارند. دستگاه سانتریفیوژ با افزایش نیروی گرانشی که دارد باعث جمع شدن نمونه های به طور سریع و کامل تری می باشد.

بعد از آن که کارهای لازم انجام گرفت با استفاده از پيپت پاستور مايع رویي را مكش مي كنيم به طوري كه مكش ما هيچ گونه اختلالي در رسوب ايجاد نكندو میزان سرعت دستگاه سانتریفیوژ با در نظر گرفتن مقدار انرژی که از نمونه ها وارد می شود اندازه گیری خواهد شد که معمولا آن را با واحد دور در دقیقه می سنجند.

در ضمن سرعت رسوب ذرات در دستگاه سانتریفیوژ  به اندازه و شکل ذرات، شتاب دستگاه، کسرمواد جامدو اختلاف گالی ذره بستگی دارد.

انواع سانتریفیوژ

دستگاه سانتریفیوژ هم مانند اکثر دستگاه هایی که در آزمایشگاه ها از آن ها استفاده می شود دارای انواع مختلفی می باشند که به شرح زیر است.

  • سانتريفيوژ افتراقي
  • سانتريفيوژ ايزوپيكنيك
  • سانتريفيوژ گراديان ساكاروز
  • ميكرو سانتريفيوژ
  • سانتريفيوژ باليني يا كلينيكي
  • سانتريفيوژ چند منظوره روميزي
  • سانتريفيوژ STAND ALONE

کاربرد سانتریفیوژ

از جمله کاربردهایی که دستگاه سانتریفیوز دارد می توانیم بگوییم که این دستگاه باعث جدا کردن ذرات از محلو ها بر اساس وزن مخصوص آن ها می باشد در ضمن به جدا کردن دو محلول از هم دیگر نیز کمک خواهد کرد.

دیگر کاربرد دستگاه سانتریفیوژ این است که می تواند فیلترهای فاقد پروتئین را تهیه کرده و به ته نشین شدن کامل ادرار و سیتولوژی مایعات دیگر بدن نیز کمک خواهد کرد.

دستگاه سانتریفیوژ همچنین می تواند به جدا کردن سِرم و پلاسما از گلبول ها نیز کمک کند.

مواردی که در متن بالا به آن ها اشاره کرده ایم برخی از کاربردهای دستگاه سانترافیوژ می باشد که در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

حرف آخر

تهیه و خرید تجهیزات آزمایشگاهی از جمله دستگاه سانتریفیوژ را باید با دقت و داشتن اطلاعات کافی از فروشگاه ها و شرکت های معتبری که در زمینه تولید و ارائه تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی فعالیت دارند تهیه کرد تا در زمان انجام آزمایش های مهم مشکلی به وجود نیاید.

شرکت آرتین آزما نمانیدگی lumex در ایران یکی از شرکت هایی است که در زمینه تولید و ارائه تجهیزات آزمایشگاهی و پرشکی فعالیت داشته و هدف آن تنها جلب رصایت خاطر مشتریان می باشد. شما می توانید با مشاوره و راهنمایی گرفتن افرادی خبره و متخصصی که در شرکت آرتین آزما فعالیت دارند به راحتی تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *