نمایندگی lumex

دستگاه جذب اتمی

یکی از دستگاه های مورد نیاز در آزمایشگاه های پزشکی، صنتی دستگاه جذب اتمی می باشد که در مطلب امروز می خواهیم آن را به شما معرفی کنیم.

دستگاه جذب اتمی

دستگاه جذب اتمی یک روش طیف سنجی برای اندازه گیری کردن مقدار عناصر شیمیایی است که با استفاده از جذب نور توسط اتم در حالت گاز انجام می شود. این دستگاه ها دارای مدل های مختلف بسیاری می باشد و برندهای معروفی از جمله نمایندگی lumex این دستگاه مهم آزمایشگاهی را تولید و ارائه می کند.

تجزیه در علم شیمی روشی است برای تعیین غلظت یک عنصر خاص در یک نمونه که دستگاه جذب اتمی می تواند برای تعیین مقدار بیش از 70 عنصر مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

روش کار دستگاه جذب اتمی

برای اینکه کار با دستگاه جذب اتمی را به خوبی متوجه شوید باید بدانید اگر یک محلول که شامل ترکیبات فلزی به داخل هوا تزریق شود می تواند بخار اتمی از فلز را تشکیل دهد که انتشار آن در لامپ های مخصوص اتم های فلزی به سطح انرژی بالا رسیده و موجب منتشر شدن تشعشعات مخصوص فلز می شود.

اما روش کار دستگاه جذب اتمی اینگونه است که این دستگاه دارای یک منبع نورانی است که معمولا از لامپ های تو خالی از جنس عنصری ساخته شده اند و داخل آن ها گازهای بی اثر آرگون و نئون در فشار کم پر شده است.

دیگر روش کار با دستگاه جذب اتمی این است. سیستم شعله نمونه محلول را با سرعت یکنواختی به داخل آن تزریق خواهد کرد تا با درجه حرارت کافی بتواند بخار اتمی فلزات موجود در محلول را تولید کند.

پس اگر می خواهید از دستگاه جذب اتمی به درستی استفاده نمایید بهتر است طبق مراحلی زیر اقدام کنید.

  • لامپ کاتدی فلزی مورد نظر را که می خواهید اندازه گیری کنید در دستگاه نصب کرده و طول موج آن را تنظیم کنید
  • عرض شکاف را با توجه توصیه و اطلاعات شرکت سازنده برای عنصر مورد نظر تنظیم کنید
  • دستگاه جذب اتمی را روشن کرده و مقدار جریان قراردادی را برای لامپ برقرار کنید.
  • صبر کنید تا دستگاه گرم شده و منبع انرژی ثابت شود
  • شعله پخش کن را نصب کنید
  • جریان هوا را برقرار کرده و میزان آن را با توجه به اطلاعاتی که شرکت سازنده در اختیارتان جهت ماکزیمم حساسیت برای فلز اندازه گیری کرده را معین و تنظیم نمایید.
  • جریان استیلن را برقرار کنید و مقدار آن را نیز معین کرده و شعله را روشن کنید.
  • آب مقطر اسیدی شده را با غلظت 5/1 میلی لیتر اسید نیتریک غلیظ خالص در لیتر داخل دستگاه تزریق کرده و سرعت آن را برای 1 دقیقه کنترل کنید.
  • شعله پخش را در حالت ایده آل تنظیم کنید
  • دستگاه آماده کار می باشد.

اندازه گیری دستگاه جذب اتمی

بدلیل اینکه خطوط جذب اتمی بسیار باریک می باشند و به خاطر اینکه انرژی انتقالات برای هر عنصری منحصر به فرد می باشد روش های اندازه گیری و تجزیه خیلی اختصاصی می باشد. شاید عیب اصلی این تکنیک این است که نیاز به لامپ منبع جداگانه برای هر عنصر مورد تجزیه دارد.

برای از بین بردن این نقص تلاش هایی صورت گرفته است تا یک منبع پیوسته به کمک یک تکفامساز با قدرت های جداکنندگی بالا در کنار یکدیگر قرار گرفته یا با قرار دادن ترکیبی از عنصر مورداندازه گیری در شعله داغ زیاد یک منبع خطی تولید شود. لازم به ذکر است که هیچ یک از این تکنیک ها به اندازه استفاده از یک لامپ مخصوص برای هر عنصر رضایت بخش نبوده اند

برنامه حرارتی دستگاه جذب اتمی

برنامه حرارتی یکی از رکن های اصلی برای آنالیزهای صحیح و موفق می باشد. در تجزیه های شعله ای، تبخیر،تخریب ماتریکس و تولید اتم های آنالیت در حالت پایه به طور همزمان رخ می دهند. هدف تمامی برنامه های حرارتی در جهت تجزیه و تحلیل انتقال تمام مواد همراه نمونه می باشد تا بتوانند بدون هیچگونه مزاحمتی روی اتمیزاسیون عنصر آنالیت خارج کنند.

حرف آخر

دانستید که دستگاه جذب اتمی چه نوع دستگاهی می باشد و  یکی از برندهای معروف تولید کننده آن شرکت و نمایندگی lumex می باشد. شما برای تهیه این دستگاه آزمایشگاهی می توانید با شرکت آرتین آزما مهر که نمانیده شرکت lumex در ایران می باشد تماس گرفته و با کسب اطلاعات بیشتر دستگاه مورد نیاز خود را نیز خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *