نمایندگی SPECTRON

دستگاه NIR

یکی دیگر از دستگاه و تجهیزات آزمایشگاهی که قصد داریم در این مطلب از سری مطالب آرتین آزما مهر به به شما معرفی کنیم دستگاه NIR می باشد. برای آشنایی بیشتر با این دستگاه آزمایشگاهی با ما همراه باشید.

دستگاه NIR

دستگاه NIR از جمله دستگاه های آزمایشگاهی است که آن را از جمله تجهیزات آزمایشگاهی مربوط به اشعه نزدیک به مادون قرمز می دانند . اصطلاح تکمیلی آن Near infrared می باشد.

معمولا از این دستگاه آزمایشگاهی برای دوربین هایی که قابلیت دید در شب را دارند استفاده می شود که طیف نور آن در  محدوده 780 الی 1000نانومتر می باشد.

کاربرد دستگاه NIR

گفتیم که دستگاه NIR دارای دوربین هایی می باشد که قابلیت دید در شب را دارند. دوربین هایی که در این دستگاه از آن ها استفاده شده است دارای حساسیت بالا و کنتراست بالا می باشندکه در شرایطی که نور ضعیف باشد استفاده از آن بسیار کاربرد دارد.

دوربین های تعبیه شده در دستگاه NIR برای تاسیسات نظارتی ترافیکی یک گزینه بسیار مناسب می باشد زیرا با توجه به طیف نوری که این دوربین ها دارند می توان از آن ها در ابزارهایی که برای بازرسی میوه و سبزیجات فاسد مورد استفاده قرار میگیرند کمک بسیار زیادی کند

استفاده از دستگاه NIR در صنعت

دستگاه NIR یا همان طیف سنج اشعه مادون قرمز یکی از پرکاربردترین دستگاهها برای شناسایی کیفی مولوکول های مختلف و تعیین ساختار مولکول گونه می باشد.

در واقع و به طور کلی می توانیم بگوییم که استفاده از دستگاه مادون قرمز در دو دسته بندی قابل تقسیم می باشند.

در دسته بندی اول این دستگاه قادر است کل محدوده طیفی را با استفاده از سیستم تداخل سنج به طور همزمان مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

در دسته بندی دوم دستگاه های طیف سنج عموما از تداخل سنجی به نام تداخل سنج مایکلسو یا ابزارهای مشابه استفاده می نمایند. در ضمن این دستگاه مجهز به ریز پردزاهایی می باشد که به کمک آنها می تواند بهتر و دقیق تر فرایند تجزیه و تحلیل را مورد برسی قرار دهد

استفاده از دستگاه NIR برای ارزیابی کردن محصولات کشاورزی

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم دستگاه NIR یکی از دستگاههای آژمایشگاهی است که می توان از آن برای آزمایش ها و بررسی های لازم روی محصولات کشاورزی هم استفاده کرد.

امواج نزدیک مادون قرمز یا همان NIR امواج مغناطیسی هستند که طول امواج آن ها 780 تا 2500 نانومتر می باشد. در طیف سنجی NIR، امواج NIR به محصول تابانده شده و امواج بازتاب شده و یا عبوری از محصول اندازه گیری می گردد.

تغییراتی که در این امواج به وجود می آیند همگی تابعی از ترکیبات شیمیایی محصولات کشاوری می باشند.

ما برای اینکه بتوانیم از کیفیت محصولات کشاورزی که در اختیار داریم مطلع شویم از روش های آماری چند متغییره باید استفاده کنیم.

دستگاه NIR یکی از ابزارهایی است که از آن برای تعیین پارامترهای مختلف کیفی محصولات کشاورزی استفاده می شود . این دستگاه برای بررسی کردن محتوای جامد محلول یا همان SSC، اسیدیته، محتوی شکر، سفتی، وزن، درصد رطوبت و … مورد استفاده قرار میگیرد.

اما یک نکته را که لازم است بدانید این است که از این دستگاه در تحقیقات مزرعه ای همچون مونیتور کردن تغییرات شیمیایی محصول در طول دوران رشد در روی درخت، به دلیل اندازه بزرگ و وزن زیاد آنها محدود گشته است و از دستگاهی به نام میکروسکوپ های تولید کننده اکثرا استفاده می شود

میکروسکوپ های تولید کننده این قابلیت را دارند که در فرکانس نزدیک مادون قرمز با تولید طیف نوری 850NM را تولید کرده و بازتاب دستگاه NIR را مورد بررسی قرار داده  و آن ها را تفکیک کنند.

حرف آخر

شرکت آرتین آزما مهر به عنوان نمایندگی SPECTRON در ایران سعی کرده است که دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی که بیشترین کاربرد را دارند با کیفیت بالا و قیمت مناسب تولید و ارائه دهد و برخی از آن ها را نیز به شما معرفی کند.

دستگاه NIR یکی از همان تجهیزات و دستگاههای آزمایشگاهی می باشد که در این مطلب به آن پرداخته شده است.

در حقیقت باید بدانید که بررسی کارآیی روش طیف سنج مادون قرمز نزدیک (NIR) در مقایسه با روشهای آزمایشگاهی متداول برای بررسی کیفیت علوفه و مواد متراکم انجام شد. این دستگاه بین نواحی مادون قرمز و مرئی قرار دارد که به طور معمول طول امواج آن 700 تا 3000 نانومتر می باشد. دستگاه NIR مقدار جذب نور مادون قرمز توسط گروههای فعال ترکیبات یک نمونه را اندازه‌گیری میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *