تجهیزات آزمایشگاهی, مقاله, نمایندگی متروم

کروماتوگرافی یونی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

کاربرد کروماتوگرافی یونی کمپانی متروم ( Metrohm ) در فرآیند پالایش گاز

آنالیزهای مهم در فرآیند شیرین سازی گاز

گاز طبیعی در بردارنده ی ترکیبات اسیدی از جمله سولفید هیدروژن (H2S) و دی اکسید کربن (CO2) و مرکاپتان می باشد. از آن جایی که وجود این قبیل ترکیبات اسیدی موجود در گاز ترش ( Sour gas ) سبب خاصیت خورندگی می شوند باید قبل از ورود گاز طبیعی به خطوط لوله از حذف شدن آنها اطمینان حاصل نمود.

این عمل معمولا با استفاده از محلول های آبی آلکانول آمین از قبیل مونو اتانول آمین ( MEA )، دی اتانول آمین ( DEA ) و متیل دی اتانول آمین ( MDEA ) به عنوان محلول نظیف کننده ( Scrubber solution ) با حذف ترکیبات اسیدی سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن از گاز طبیعی جهت شیرین کردن گاز ترش صورت می پذیرد. گازهای جذب شده بر روی آمین از محلول آمین جدا شده به طوری که می توان از محلول آمین مجددا استفاده نمود.

مزاحمت های آنیونی ( مانند کلرید، نیترات و … ) و نیز محصولات جانبی حاصل از انحطاط آمین ( مانند اسیدهای آلی ) با تشکیل نمک های با پایداری حرارتی ( HSS ) با آمین باعث غیر فعال کردن و محدود کردن توانایی آمین ها گشته و از احیای مجدد آنها جلوگیری می نمایند.

بنابراین اندازه گیری میزان آنیون ها و اسیدهای آلی در این محلول ها به صورت منظم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به منظور کاهش این مشکل در حین درمان گاز ترش، میزان HSS باید به مقدار حداقل خود رسیده و از میزان 10% غلظت کل آمین تجاوز ننماید.

روش های اندازه گیری آمین ها و آنیون ها

روش های تجزیه ای متفاوتی جهت تعیین کیفیت آمین ها وجود دارد. روشهای پیشنهادی شامل اندازه گیری pH، غلظت آمین ها، ذرات معلق، هیدروکربن های مایع، کلرید، آهن، HSS و میزان گاز اسیدی می باشد. کروماتوگرافی یونی کمپانی متروم ( Metrohm ) به عنوان یک روش مناسب جهت اندازه گیری میزان آمین ها و نیز تعیین مقدار آنیون های معدنی و اسیدهای آلی در محلول آمین مورد استفاده قرار می گیرد.
در جدول 1 شرایط آزمایش جهت اندازه گیری آمین ها، کاتیون ها، آنیون ها و اسیدهای آلی نشان داده شده است.

شرایط آزمایش جهت اندازه گیری آمین ها، کاتیون ها، آنیون ها و اسیدهای آلی

جداسازی نمونه استاندارد آنیون ها و کاتیون ها با آشکارساز هدایت سنجی IC متراهم سوئیس

شکل 1 – جداسازی نمونه استاندارد آنیون ها و کاتیون ها با آشکارساز هدایت سنجی IC متروم سوئیس

کابرد کروماتوگرافی یونی متروم ( Metrohm) در نمونه های خنک کننده :

اندازه گیری آنیون ها در آب و نمونه های خنک کننده بعد از انجام عمل دیالیز به مدت ده دقیقه با استفاده از واحد دیالیز امکان پذیر است. اگر تزریق نمونه های خنک کننده به طور مستقیم انجام پذیرد سبب کاهش طول عمر ستون می گردد.

اندازه گیری آنیون ها در آب و نمونه های خنک کننده توسط IC متراهم

شکل2- اندازه گیری آنیون ها در آب و نمونه های خنک کننده توسط IC متراهم

آنالیز اتانول توسط کروماتوگرافی یونی متروم ( Metrohm) سوئیس :

اتانول به عنوان یک سوخت از تخمیر نیشکر حاصل می گردد. اتانول به طور عمده به عنوان سوخت وسایل نقلیه در دو حالت بدون آب و یا در حالت هیدراته مورد استفاده قرار می گیرد. آلوده شدن سوخت با یونهای فلزی مثل لیتیوم ، آمونیوم ، سدیم، کلسیم و منیزیوم کارایی موتور را تحت تاثیر قرار می دهد. دستگاه یون کروماتوکرافی متراهم سوئیس در این مورد هم کارایی فراوانی دارد.

شکل 3 – اندازه گیری کاتیونهای موجود در اتانول توسط IC متراهم

شکل 3 – اندازه گیری کاتیونهای موجود در اتانول توسط IC متراهم

دستگاه یون کروماتوگرافی کمپانی متروم سوئیس به عنوان مطرح ترین و شناخته شده ترین کمپانی در ساخت این نوع دستگاه ها، کابردهای مختلف دیگری نیز در حوزه ی نفت و گاز دارد از جمله انالیز نمونه های آب استخراجی، آنالیز مربوط به واحد تولید بخار و … که در صورت تماس با این شرکت راهنمایی و مشاوره ی لازم ارائه خواهد شد. شرکت آرتین آزما مهر به عنوان نمایندگی کمپانی ( METROHM ) متروم سوئیس، قادر است کلیه ی تجهیزات این کمپانی را تامین و خدمات علمی و تخصصی در این حوزه را ارائه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *