تجهیزات آزمایشگاهی, نمایندگی متلر

دستگاه کارل فیشر

دستگاه کارل فیشر

تیتراسیون کارل فیشر یک روش استاندارد برای تعیین میزان آب در مواد است و در عرض چند دقیقه نتایج بسیار دقیقی بدست می‌آورد.
شیمی دان آلمانی به نام “کارل فیشر” این روش را برای اندازه گیری میزان آب کشف کرد. که بالاترین قابلیت اطمینان را در بین روشهای مختلف دارد. در این روش آب موجود در نمونه شما بصورت کمی با معرف کارل فیشر واکنش می دهد. که طبق فرمول زیر میزان آب (رطوبت) نمونه مورد نظر به دقت و سرعت مشخص می‌شود.

روش کار:

دستگاه کارل فیشر یک دستگاه های تیتراتور است که از واکنش ید با آب استفاده می کند. معرف کارل فیشر (ید) را تیتر می کند و مقدار محتوای آب را بدست می آورد. این روش برای اندازه گیری میزان آب آزاد (Free water content) در نمونه های گاز و مایع محلول در متانول حل می شوند کاربرد فراوان دارد. در خصوص نمونه های جامد ممکن است آب موجود در نمونه بصورت متبلور (دمای پایین)، آب حبس شده و یا رطوبت چسبنده باشد. به همین دلیل ، تهیه نمونه مهمترین بخش در تجزیه و تحلیل میزان آب نمونه های جامد است. برای تعیین مقدار کل آب لازم است که نمونه به طور کامل حل شود. اگر این امکان در متانول وجود نداشته باشد، ممکن است نیاز به دکانول ، کلروفرم ، فرمامید یا سایر حلالها باشد.

در موارد خاص ، تیتراسیون در دمای بالا ، در نقطه جوش یا پس از استخراج ممکن است لازم باشد. برای محصولاتی که در دمای بالا پایدار هستند ، مانند پلیمرها ، پس از تبخیر رطوبت در آون و انتقال بخار به داخل مخزن نمونه تیتراسیون آنالیز صورت می‌گیرد.

کاربرد اصلی:

تیتراسیون کارل فیشر به طور گسترده ای برای تجزیه و تحلیل مستقیم میزان آب در صنایع مختلف و به عنوان یک روش قابل اعتماد و قوی استفاده می شود. در صنعت نفت برای انواع روغنهای مختلف ، بنزین ، نفت و انواع برش های هیدروکربنی کاربرد فراوان دارد. در صنایع غذایی از آن برای تعیین مقدار آب در آب میوه ، عسل ، آرد ، ماکارونی ، چیپس و پودر کاکائو. در صنایع آرایشی و بهداشتی برای تعیین میزان رطوبت در محصولات آرایشی و بهداشتی، شامپوها ، کرم ها و خمیر دندان استفاده می شود. در داروسازی برای مواد اولیه ، مواد فعال ، بسترهای لیوفیلیزه ، قرص ها ، پماد ها ، روغن ها. برای تعیین آب در منسوجات ، چوب ، کاغذ و حتی در مصالح ساختمانی مانند زئولیت و سیمان استفاده می شود.

مزایای روش کارل فیشر:

• اندازه گیری میزان آب موجود در نمونه ها.
• دقت اندازه گیری بالا.
• سرعت آنالیز بالا ( چند دقیقه).
• قابلیت اندازه گیری میزان قطعی آب در انواع نمونه ها.
• اندازه گیری رطوبت در انواع مواد.
• تعیین مقدار آب از 100 ppm تا 100٪.

کارل فیشر Mettler Toledo:

بطور کلی تیتراسیون کارل فیشر یک روش شناخته شده در بین شیمیدان ها برای اندازه گیری میزان آب در نمونه های مختلف است. با توجه به اینکه آب فراوان ترین ماده دنیا است و اثری از آن در تمامی مواد اطراف ما وجود دارد.  لذا دانستن میزان آب موجود در انواع مواد یک امر اولیه در تمامی گزارشات آزمایشگاهی و آنالیز مواد در صنایع ابتدایی و پیشرفته خواهد بود.
شرکت شناخته شده متلر تولدو دستگاه‌های کارل فیشر را با کیفیت بسیار مناسب و برای کاربردهای ساده و تخصصی تولید می‌کند. این تجهیزات در آزمایشگاه‌های انواع کارخانجات در سراسر دنیا همه روزه مورد استفاده قرار می‌گیرند. کارل فیشر های متلر تولدو در انواع مختلف و برای مصارف مختلف طراحی شده است. شما می توانید گزینه مناسب خود را بر اساس حجم کار و تنوع نمونه ها و بودجه خود انتخاب کنید.

جمع بندی:

کارل فیشر یک روش دقیق و به صرفه برای اندازه گیری میزان آب در مواد است. با استفاده از تیتراسیون METTLER TOLEDO کارل فیشر ، اپراتورهای شما برای اجرای یک تعیین میزان آب کافیست یک دکمه را فشار دهند. تیتراتور های کارل فیشر برای طیف گسترده ای از مواد محتوای آب طراحی شده اند.  تعیین مقدار آب از 100 ppm تا 100٪ – سریع و دقیق. مخزن تیتراسیون بهینه شده و امکان تعیین مقدار آب نمونه های مایع ، جامد و گازی را فراهم می کند.
شرکت آرتین آزما به عنوان نماینده متلر تولدو (Mettler Toledo) در ایران، دستگاه های کارل فیشر را برای متقاضیان داخل کشور تأمین می‌کند و با ضمانت معتبر و خدمات پس از فروش به مشتریان عرضه می‌نماید.

خرید تیتراتور کارل فیشر

برای مشاوره در انتخاب و خرید دستگاه تیتراتور کارل فیشر متلر تولدو – Mettler Toledo میتوانید با ما تماس بگیرید. آرتین آزما مهر نمایندگی متلر در ایران است. کارشناسان با تجربه ما شما را در انتخاب مناسب ترین دستگاه همراهی می کنند.

برچسب ها: کارل فیشر، Karl Fischer Titrator، اندازه گیری میزان آب، نمایندگی متلر تولدو، نمایندگی Mettler Toledo، تجهیزات آزمایشگاهی، آزمایشگاه نفت و گاز و پتروشیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *