اخبار

کارگاه آموزشی ” آشنایی با روش‌های تست آزمایشگاهی نمونه‌های هیدروکربنی ” برگزار شد.

کارگاه آموزشی ” آشنایی با روش‌های تست آزمایشگاهی نمونه‌های هیدروکربنی ” با همکاری شرکت آرتین آزما مهر و اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت و گاز و پتروشیمی در تاریخ 27 و 28 ام تیر ماه 1402، در محل این اتحادیه برگزار شد.

در روز نخست این کارگاه آقای دکتر حجت الله کاظمی، استاد پژوهشی پایه 14 و پژوهنده ارشد مرکز تجزیه و ارزیابی مواد پژوهشگاه صنعت نفت به معرفی تست­ها و استاندارهای ASTM 6037 و دستگاه کروماتوگرافی گازی GC پرداخت و به سوالات شرکت­کنندگان درکارگاه پاسخ گفت.

در روز دوم این کارگاه نیز آقای مهندس عارف رستمی ، مدیرفنی شرکت آرتین آزما مهر و دارای تخصص در کار با دستگاه‌های آنالیز عنصری و مولکولی به معرفی روش­های تست هیدروکربن­ها از جمله تست دیتیل هیدروکربن­ها (DHA  )، تست اندازه­گیری توتال سولفور، تست­های اندازه­گیری مرکاپتان­ها و هیدروژن سولفید، تست اندازه گیری مقدار آب در نمونه، مشخصه­های distilation ، تست نقطه اشتعال و … پرداخت .

کارگاه مذکور به منظورآشنایی شرکت کنندگان با تست­هایی که از آنها می­توان هم به عنوان تهدید و هم به عنوان فرصت برای پالایشگاه­ها نام برد برگزار گردید. همچنین افزایش توانمندی شرکت‌های تولید کننده هیدروکربن‌های سبک و سنگین و با تمرکز بر افزایش کیفیت محصولات تولیدی، استانداردسازی محصولات وکنترل صادراتی و رفع سوالات و ابهامات پیرامون این موضوعات از اهداف دیگر برگزاری این کارگاه بوده است.

محوریت این کارگاه برآموزش این استانداردها و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای این آنالیزها و آموزش افراد برای استفاده از داده های خروجی این آنالیزها بود تا بتوان چالش­های پیش رو را با موفقیت پشت سرگذاشت. این چالش ها مشخصات کیفی و یا حتی مشخصات فیزیکی محصولات پالایشگاه ها هستند که  برای اثبات صحت اداعاها در مواجهه با مشتریان و حل اختلاف در قراردادها یا ارگان های ممیزی لازم و ضروری به نظر میرسند.

شرکت کنندگان در این کارگاه از مینی ریفاینری ها و بخش خصوصی و تعدادی از افرادی پتروشیمی ها و  پالایشگاه ها بودند. این کارگاه توانست به سوالات چرایی نیاز به انجام این تست ها پاسخ دهد و همینطور به ارائه اطلاعات تکمیلی برای افراد متخصص بپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *