سولفور زدایی, کاتالیست, مرکاپتان زدایی, مقاله, نمایندگی IVKAZ

کاتالیست مراکس (Merox)

کاتالیست مراکس

کاتالیست مورد استفاده در فرآیند تصفیه مرکاپتان که با همین نام شناخته می شود کاتالیست مراکس نام دارد. فرآیند مراکس فرآیند تصفیه مرکاپتان در نفت و گاز و میعانات گازی و بطور کلی هیدروکربن هاست.

مرکاپتان چیست

مرکاپتان ها ترکیبات گوگردی متصل به حلقه های هیدروکربنی هستند. این ترکیبات که بر اساس فرمول شیمیایی آنها به RSH نیز شناخته می شوند دارای بوی نامطلوب و جدی هستند. ترکیبات مرکاپتان سمی خورنده و برای محیط زیست زیان بار هستند. انواع مرکاپتان سبک و سنگین در انواع برش های هیدروکربنی وجود دارند. از سبک ترین برش های هیدروکربنی همچون متان تا نفت خام می توان رد پای مرکاپتان ها را دید. با توجه به خواص نامطلوب مرکاپتان ها، سعی می شود در اولین فرآیند های تصفیه و پالایش مرکاپتان ها را جداسازی و یا تبدیل کنند.

فرآیند مراکس

در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی به فرآیندی که طی آن مرکاپتان ها از خوراک اصلی جداسازی می شوند و یا تصفیه می گردند مراکس گفته می شود. طی فرآیند مراکس بوسلیه حضور کاتالیست مراکس مرکاپتان ها با اکسیژن واکنش داده و RSH به RSSR یا دی سولفید تبدیل می شوند. دی سولفید ها ترکیباتی هستند که خواص نامطلوب مرکاپتان ها را ندارند. این فرآیند که اولین بار توسط شرکت مراکس آمریکا (Merox) ارائه شده به همین نام شهرت پیدا کرده. امروزه برخی از تولید کنندگان زبده کاتالیست در دنیا کاتالیست مراکس را با نام های تجاری متفاوتی تولید می کنند. از جمله آنها کاتالیست Axens, Merox, IVKAZ هستند.

کاتالیست شرکت ایفکاز IVKAZ تولید پژوهشگاه VINIUS روسیه که پژ<هشگاه با سابقه نفتی روسیه است می باشد. این کاتالیست که در فرآیند مراکس بکار می ورد برای تصفیه مرکاپتان ها در نفت و محصولات نفتی و گاز و میعانات گازی استفاده می شود.

کاتالیست مرکاپتان زدایی و تصفیه گوگرد ایفکاز در چندین سایت پالایشگاهی گازی و میعانات گازی و همچنین پتروشیمی همچون مجتمع گاز پارس جنوبی، نفت ستاره خلیج فارس، پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس مورد استفاده قرار میگیرد.

شرکت آرتین آزما مهر نماینده و تولید کننده انحصاری محصولات شرکت IVKAZ و VINIUS در ایران افتخار دارد که با تولید این کاتالیست اقتصادی در کشور تحت لایسنس و کیفیت اصلی سازنده شمن اشتغال زایی و استفاده از توان مهندسان داخلی، گامی مهم در تصفیه فرآورده های نفتی ایران زمین و خدمت رسانی به مجتمع های پالایشی برداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *