اخبار, سولفور زدایی, کاتالیست, مرکاپتان زدایی, نمایندگی IVKAZ, نمایندگی VNIIUS

افتتاح کارخانه تولید کاتالیست مرکاپتان زدایی صنایع شیمیایی آرتین آزما

 

افتتاح کارخانه تولید کاتالیست مرکاپتان زدایی صنایع شیمیایی آرتین آزما

به لطف خداوند و تلاش تیم آرتین آزما، کاتالیست مرکاپتان زدایی به مرحله تولید داخلی رسید. صنایع شیمیایی آرتین آزما با سرمایه گذاری مشترک شرکای روسی و ایرانی در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر افتتاح شد. در مرحله نخست تولید کاتالیست مرکاپتان زدایی تحت لایسنس شرکت IVKAZ روسیه با بهره گیری از نیروی کار بومی به اجرا درآمد.

مرکاپتان ها که از جمله مواد سمی و مضر موجود در ترکیبات هیدروکربنی استخراج شده از میادین نفت و گاز و هیدروکربنی حوزه خلیج فارس هستند. در اولین مراحل پالایشی باید تصفیه شوند. پالایشگاه های گاز پارس جنوبی و بسیاری از پالایشگاه های کشور نیازمند استفاده از این کاتالیست هستند که تا کنون عمدتا از محصولات تولید شده در خارج از کشور استفاده می کردند.

صنایع شیمیایی آرتین آزما پس از آغاز همکاری با شرکت IVKAZ و VINIUS در روسیه به عنوان صاحب امتیاز فنی تولید کاتالیست مرکاپتان زدایی در دنیا و پس از اخذ گواهینامه نمایندگی انحصاری در ایران. هم اکنون به عنوان تولید کننده کاتالیست تحت لایسنس فنی و کیفی این شرکت در ایران اقدام به تولید کاتالیست مرکاپتان زدایی با بالاترین کیفیت رقابتی و همچنین شرایط اقتصادی ارزنده کرده است.

کارخانه تولید کاتالیست مرکاپتان زدایی در منطقه ویژه بوشهر در خرداد ماه امسال با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر آقای سعید زرین فر و جناب آقای حسین نامور مدیرعامل محترم منطقه ویژه و جمعی از مسئولان استان بوشهر و مدیران صنعت و معدن استان و با حضور سرمایه گزاران داخلی و خارجی طرح افتتاح شد.

مدیرعامل شرکت آرتین آزما به عنوان نخستین واحد تولید کاتالیست پالایشگاهی مرکاپتان زدایی کشور در بوشهر گفت: ظرفیت اسمی این واحد سالانه تولید ۵۰۰ تن است که میزان تولید آن متناسب با میزان تقاضا در بازار فروش محقق می‏‌شود. سید امیر علوی فر افزود: میزان نیاز کشور به این نوع کاتالیست سالانه ۵۰ تن است و مابقی تولید کارخانه باید با شناسایی بازارهای هدف به خارج از کشور صادر شود. در این طرح حدود 40 نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار شدند.

استان بوشهر به دلیل شرایط ویژه جغرافیایی و پتانسیل های بسیار زیاد از منظر اقتصاد انرژی و صنعت نفت به عنوان محلی مناسب برای فعالیت های صنعتی و تولیدی صنایع شیمیایی آرتین آزما قرار گرفت. استان بوشهر یکی از مناطق مهم در توسعه صنایع پالایشگاه و پتروشیمی و صنایع پایین دستی است که در این راستا علاوه بر پالایشگاه پارس جنوبی بیش از ۱۸ مجتمع پتروشیمی راه‌اندازی شده و چند واحد دیگر در حال تکمیل و افتتاح است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *